Vážení přátelé bílé stopy, Podzimním během lyžařů jsme jako každoročně (ne)formálně zahájili lyž. sezonu, ovšem přímo na lyžích se podařilo sezonu zahájit již o týden dříve na Ondřejovské hvězdárně na 3cm sněhu...
Po sněžení v pátek 2.12. a hlavně pak v pondělí 5.12. jež náš kraj poměrně vydatně zasáhlo, aktuálně v Senohrabech na Vávráku leží cca 3cm sněhu, po přimrznutí ze středy na čtvrtek (8.12.) se na travnatém podkladu dá lyžařský sport poměrně dobře provozovat skate technikou respektive klasickým stylem soupažným! Mnohem příznivější je po pondělní Mikulášské nadílce sněhová situace tradičně v okolí Ondřejovské hvězdárny, kde leží cca 10cm lehce přemrzlého jemnozrného sněhu. V sadu areálu hvězdárny jsme na lyžích v rámci úterního a středečního tréninku vyjeli spoustu stop na klasiku a kratší kolečko i na skate - v rámci možností zimní pohádka!
Nicméně lyžaře jež se na Ondřejovskou hvězdárnu vydávají po setmění prosíme o respektování klidu a především upozornujeme na striktní zákaz používání jakýchkoliv světelných zdrojů (čelovek apod.) v areálu hvězdárny! Ticho a tma je základ pro úspěšnou práci tamních astronomů, jež se podílejí na významných mezinárodních projektech v poznávání Vesmíru. Každopádně lyžování "po tmě" má též své kouzlo, člověk daleko intenzivněji vnímá vše kolem sebe!

www.asu.cas.cz/cz/verejnost-a-media/svetelne-znecisteni